КНИГА ЗА ГОТВАЊЕ СВЕЖА Р&#1048 (Paperback)

КНИГА ЗА ГОТВАЊЕ СВЕЖА РИ By ЈОРДА&#105 Cover Image
$49.99
This title is not currently in stock and is likely unavailable for us to order. For more info, click on Ask A Bookseller.

Description


ВОВЕД

Лососот е добар извор на омега-3 масни киселини, кои помагаат да го одржувате вашето срце и мозокот здрави, без да бидат богати со вкупни масти. Тој е богат со витамини од Бкомплекс, неколку минерали и може да додаде значителна количина на витамин Д во вашата дневна доза.

Лососот исто така содржи астаксантин, каротеноид кој е поврзан со витамин А и се верува дека има антиоксидантни и имуно-стимулирачки својства.

Понекогаш, подготовката на храна на одредени начини може да додаде калории од дополнителни масти или шеќери. Еве еден поглед на шест здрави начини за сервирање на лосос, што ви дава многу опции, без разлика кој начин на готвење го претпочитате

Лосос на скара

Готвењето на скара се смета за здраво бидејќи не бара додавање на дополнителна маст, освен малку премачкување масло на самата скара.

Лососот е совршен за скара, особено кога ќе го споредите со бела риба, бидејќи месото останува цврсто додека се готви и не се распаѓа.

Лосос лосос

Ловокрадството вклучува варење на лососот во течност која нежно врие во тава на вашиот шпорет. Една од опциите е да ја динстате во вода зачинета со вашите омилени билки и зачини, или можете да ја пржите рибата во вино или супа.

Печен лосос

Филетите и шницлите лосос може да се печат во вашата рерна, а можете да ги печете во тава или во хартија за печење. Користењето пергаментна хартија помага да се спречи лепењето на рибата, а исто така го поедноставува чистењето.

Пушеле лосос

Пушениот лосос нема толку многу омега-3 масни киселини како свежиот или конзервираниот лосос, но сепак може да биде здрава храна. Се подготвува така што рибата прво се суши во раствор од саламура, а потоа се остава малку да се исуши. Следно,
.

Product Details
ISBN: 9781805428107
ISBN-10: 1805428101
Publisher: Not Avail
Publication Date: February 6th, 2023
Pages: 306
Language: Macedonian